Желю Желев "Фашизм"

26.03.2020

«Фашизм. Тоталітарна держава» (1982) - відома праця болгарського вченого та державного діяча Желю Желева. Книга, написана у 1967 р. (за радянських часів заборонена та вилучена з продажу), присвячена аналізу фашизму як різновиду тоталітарного політичного режиму.

В своїй книзі Желев аналізує сутність фашизму, виходячи з його органічного зв'язку з історично першою формою тоталітарного режиму - комуністичним тоталітаризмом. Вважаючи саме комунізм «найбільш закінченою моделлю тоталітарного режиму», вчений відзначав, що «фашистська модель, яку вважають антиподом комуністичної, за своєю сутністю відрізнялася від неї лише тим, що була не добудована, не охопила економічну базу, внаслідок чого виявилася й більш недосконалою та нестабільною». На думку вченого, саме тому, що фашизм є лише невдалою копією комуністичного тоталітаризму, фашистські режими з'являються пізніше та зникають раніше, аніж комуністичні.

Аналізуючи сутність фашизму, Желев виділяє такі його характерні риси:

  • встановлення однопартійності шляхом знищення політичних опонентів;
  • зрощення фашистської партії з державою;
  • уніфікація громадського життя;
  • культ вождя;
  • репресії інакомислячих, концентраційні табори.

ЖЕЛЕВ, Желю Мітев (1935-2015) - болгарський вчений, дисидент, політик. З 1960 р. - член компартії Болгарії, у 1965 р. виключений з партії за критику марксистсько-ленінської теорії та відправлений на заслання. З 1989 р. - голова партії «Союз демократичних сил». З 1990 р. по 1997 р. - Президент Болгарії. Головна праця - книга "Фашизм. Тоталітарна держава" (написана у 1967 р., видана у 1982 р.). Серед інших книг - "Реляційна теорія особистості" (1987); "Реальний фізичний простір" (1989).

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати