Жан Боден "Шість книг про державу"
«Шість книг про державу» (1576) - праця французького політичного мислителя, правознавця та історика Жана Бодена, в якій обґрунтовано концепцію державного суверенітету.
БОДЕН (Bodin), Жан (1530-1596) - французький філософ, історик, політичний мислитель, юрист. У працях "Метод легкого вивчення історії" (1566) та "Шість книг про державу" (1576) розглядав виникнення й становлення державних інститутів у різних географічних і кліматичних умовах. Першим в історії політичної думки дав тлумачення суверенітету як найважливішої властивості держави, що проявляється у верховенстві влади як усередині своєї території, так і у відносинах із іншими країнами. У 1589 р. арештований за підозрою в чаклунстві, його книги були привселюдно спалені при арешті.
"Не слід дивуватися тому, що існує так мало доброчесних правителів. Оскільки доброчесних людей взагалі мало, а із цього невеликого числа правителі, як правило, не вибираються, то якщо серед численних державних діячів знаходиться хоч одна дійсно чесна людина, - це вже велике чудо"
Розглядаючи питання походження держави, Ж. Боден
стверджував, що держава виникає шляхом механічного об'єднання родин, її
розростання або шляхом відділення колоній від метрополії: «Будь-яка держава або походить від родини, яка поступово розмножується,
або відразу ж засновується за допомогою збирання народу воєдино, або
утворюється з колонії, що виникла з іншої держави подібно новому бджолиному
рою...»
Боден одним із перших в історії політичної думки розглядав становлення державних інститутів за різних географічних і кліматичних умов. «Держава - зазначав учений, - повинна мати достатню територію і місцевість, придатну для жителів, велику родючість країни, безліч худоби для їжі й одягу підданих, щоб зберегти їхнє здоров'я - м'якість клімату, температури повітря, доброякісну воду, аби захистити народ - матеріали, придатні для будівництва житла і фортець».
Боден виділив три основні принципи державної влади - абсолютизм, усталеність і верховенство. Вчений першим в історії політичної думки дав визначення суверенітету як найважливішої властивості держави, що проявляється у верховенстві влади як усередині своєї території, так і у відносинах з іншими країнами.
Суверенітет визначається Боденом як необмежена, постійна, одноособова влада, що виконує такі функції:
- видання законів;
- вирішення питань війни і миру;
- призначення посадових осіб;
- здійснення правосуддя й помилування.
Боден виділяв три основні форми державного правління: демократію
(правління, за якого всі або більша частина громадян має владу), аристократію
(для якої є характерною боротьба між різними угрупованнями за владу над
суспільством) і монархію (абсолютизм, який не залежить від будь-яких умов,
законів і обмежень - найбільш розумна форма організації влади). Найкраща форма
держави - абсолютна суверенна монархія утворюється, за Боденом, шляхом переходу
суверенітету від народу до монарха.