Томас Гоббс "Левіафан"

20.03.2020

«Левіафан» («Левіафан, або Матерія, форма і влада держави церковної та громадянської») (1651) - головна праця англійського філософа і політичного діяча, одного з авторів теорії «суспільного договору», засновника авторитарно-державного напрямку в політичній думці Томаса Гоббса, присвячена проблемі держави і державної влади.

ГОББС (Hobbes), Томас (1588-1679) - англійський філософ і політичний мислитель, прихильник "теорії суспільного договору". Головна праця - "Левіафан" (1651), а також робота "Про громадянина" (1642), були внесені до католицького "Індексу заборонених книг" і спалені.

Твір складається з чотирьох частин: вчення про людину, теорій походження і сутності держави, критики прагнення церкви до влади і самостійність стосовно держави.

Обґрунтовуючи абсолютний суверенітет держави, вчений виходить із того, що додержавному періоду існування суспільства був властивий стан "війни всіх проти всіх", тому з метою забезпечення своєї безпеки та досягнення громадянського миру люди добровільно погоджуються обмежити свободу кожного, делегуючи індивідуальні природні права государеві. Держава, таким чином, є результатом раціональної угоди, договору, внаслідок якого люди втрачають значну частину своєї свободи (що й дає привід Гоббсу порівняти державу з міфічним біблійним чудовиськом - Левіафаном, який пожирає людей). Отже, Гоббс зображує державу як безумовне зло, але зло вимушене, необхідне, таке зло, що рятує суспільство від стану «війни всіх проти всіх». 

"Мистецтвом створений той великий Левіафан, що називається Республікою, або Державою (Commonwealth, or State), по-латинському - Civitas, і який є лише штучною людиною, хоча й більшою за розмірами і силою, аніж природна людина, для охорони й захисту якої вона була створена".

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати