Тімоті Снайдер «Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття»

11.10.2023

«Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття» (2017) - книга відомого американського історика та письменника Тімоті Снайдера, присвячена розгляду концепції тиранії в контексті європейської історії минулого століття та сучасної американської політики. У 2017 р. книга очолила список бестселерів New York Times для документальної літератури і залишалася в списках бестселерів до 2021 р.

Тімоті Девід Снайдер (Snyder) (1969) – американський історик та письменник, професор історії Єльського університету, член Комітету зі свободи совісті Меморіального музею Голокосту (США) та постійний співробітник Інституту гуманітарних наук у Відні. Фахівець з історії Східної Європи та, зокрема, історії України, Польщі, Росії. Дослідник націоналізму, тоталітаризму та голокосту. Автор книжок «Криваві землі. Європа між Гітлером і Сталіним» , «Чорна земля. Голокост як історія і застереження», «Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття» , «Роздуми про ХХ століття» (спільно з Тоні Джадтом), «Шлях до несвободи. Росія, Європа, Америка», «Наша недуга. Уроки свободи з лікарняного щоденника», «Перетворення націй. Польща, Україна, Литва, Білорусь. 1569-1999 рр.» та ін. Амбасадор UNITED24. Автор терміну «шизофашизм» для позначення сучасного російського політичного режиму.

Книга зосереджується на концепції тиранії в контексті сучасної політики Сполучених Штатів, аналізуючи те, що Снайдер називає «поворотом Америки до авторитаризму». Пояснюючи, що «історія не повторюється, але вона навчає», дослідник аналізує недавню європейську історію, аби визначити умови, які можуть дозволити усталеним демократіям перетворитися на диктатури. Книга представлена у вигляді серії з 20 інструкцій щодо того, як боротися зі зростанням тиранії.

1. Не підкоряйтеся заздалегідь.

Завчасне підкорення - це політична трагедія. Перші необачні жести конформізму дуже швидко стають незворотними.

МИ САМІ ВЛАСНОРУЧ НАДАЄМО АВТОРИТАРНІЙ ВЛАДІ ВЕЛИКУ ЧАСТИНУ ЇЇ ПОВНОВАЖЕНЬ. БАГАТО ХТО НАМАГАЄТЬСЯ ПЕРЕДБАЧИТИ, ЧОГО ЩЕ МОЖЕ ЗАБАЖАТИ РЕПРЕСИВНИЙ УРЯД, І ЗДАЮТЬ СВОЇ ПОЗИЦІЇ, НЕ ЧЕКАЮЧИ, ПОКИ ЇХ ПРО ЦЕ ПОПРОХАЮТЬ. ГРОМАДЯНИН, ЯКИЙ ТАКИМ ЧИНОМ ПРИСТОСОВУЄТЬСЯ ДО ВЛАДИ, ДАЄ ЇЙ ЗРОЗУМІТИ, ЧОГО ВОНА МОЖЕ ДОМОГТИСЯ.

2. Захищайте громадські інституції.

Ми звикли вважати, що інститути здатні зберегти себе навіть у ситуації цілеспрямованої атаки. Однак було б помилкою вважати, що правителі, які прийшли до влади завдяки інститутам, не зможуть їх змінити або зруйнувати - особливо, якщо саме це вони й обіцяли зробити.

САМЕ ГРОМАДСЬКІ ІНСТИТУТИ ДОПОМАГАЮТЬ НАМ ЗБЕРІГАТИ ВЛАСНУ ГІДНІСТЬ. АЛЕ ВОНИ ТАКОЖ ПОТРЕБУЮТЬ НАШОЇ ДОПОМОГИ. ІНСТИТУТИ НЕ ЗАХИСТЯТЬ СЕБЕ САМІ. ВОНИ РУЙНУВАТИМУТЬСЯ ОДИН ЗА ІНШИМ, ЯКЩО З САМОГО ПОЧАТКУ НЕ ЗАХИЩАТИ КОЖНИЙ З НИХ. ТОЖ ОБЕРІТЬ СОБІ ГРОМАДСЬКИЙ ІНСТИТУТ ЗА СМАКОМ — СУД, ГАЗЕТУ, ЗАКОН, ПРОФСПІЛКУ — І ПРИСТАНЬТЕ НА ЙОГО БІК.

3. Стережіться однопартійної держави

Демократії часто руйнувалися, коли одній партії вдавалося захопити владу за допомогою виборів та заколоту у тій чи іншій комбінації. Партія на хвилі успішної перемоги на виборах або керована своєю ідеологією може змінити усю систему зсередини.

ПАРТІЇ, ЯКІ ЛАМАЛИ ДЕРЖАВИ І ПРИДУШУВАЛИ СУПЕРНИКІВ, НЕ БУЛИ ТАКИМИ ВСЕМОГУТНІМИ З САМОГО ПОЧАТКУ. ВОНИ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ІСТОРИЧНИЙ МОМЕНТ, АБИ ВИКЛЮЧИТИ СВОЇХ ОПОНЕНТІВ З ПОЛІТИЧНОГО ЖИТТЯ. ТОМУ ПІДТРИМУЙТЕ БАГАТОПАРТІЙНУ СИСТЕМУ І ЗАХИЩАЙТЕ ПРОЦЕДУРУ ДЕМОКРАТИЧНИХ ВИБОРІВ. ГОЛОСУЙТЕ НА МІСЦЕВИХ І ДЕРЖАВНИХ ВИБОРАХ, ПОКИ ЦЕ МОЖЛИВО.

4. Відповідайте за те, який вигляд має світ

У політиці повсякденності наші слова й жести або ж їх відсутність означають дуже багато.

СЬОГОДНІШНІ СИМВОЛИ СТАЮТЬ ЗАВТРАШНЬОЮ РЕАЛЬНІСТЮ. НЕ ПРОХОДІТЬ ПОВЗ СВАСТИКИ ТА ІНШИХ СИМВОЛІВ, ЩО ВІДБИВАЮТЬ НЕНАВИСТЬ ДО ЛЮДЕЙ. ЗНИЩУЙТЕ ЇХ САМІ І ПОДАВАЙТЕ ІНШИМ ПРИКЛАД ДІЯТИ ТАК САМО.

5. Пам'ятайте про професійну етику

Професії можуть створювати форми етичного діалогу, неможливі між окремою особистістю та далекою від неї державою. Якщо члени професійного співтовариства мислять себе групою із загальними інтересами, з неухильним дотриманням норм і правил, тоді вони набувають впевненість у собі, а зрештою - і свого роду владу.

КОЛИ ПОЛІТИЧНІ ЛІДЕРИ ПОДАЮТЬ НЕГАТИВНИЙ ПРИКЛАД, ВІРНІСТЬ ПРОФЕСІЙНИМ ОБОВ'ЯЗКАМ СТАЄ ЩЕ БІЛЬШ ВАЖЛИВІШОЮ. СКЛАДНО ПІДІРВАТИ ВЕРХОВЕНСТВО ЗАКОНУ БЕЗ ДОПОМОГИ ЮРИСТІВ АБО ПРОВЕСТИ ПОКАЗОВІ ПРОЦЕСИ БЕЗ СУДДІВ. АВТОРИТАРИЗМ ПОТРЕБУЄ СЛУХНЯНИХ ПІДДАНИХ

6. Стережіться збройних формувань

Уряди прагнуть монополізувати насильство. Лише в тому випадку, коли тільки уряд може легально застосовувати силу і те, як він її застосовує, регулюється законом, стають можливими ті форми політики, які ми сприймаємо як даність. Неможливо проводити демократичні вибори, розглядати справи в судах, розробляти та приймати закони, вести будь-які інші звичні справи, якими займається уряд, якщо позадержавні структури мають доступ до насильства.

КОЛИ ЛЮДИ ЗІ ЗБРОЄЮ В РУКАХ, ЯКІ ЗАВЖДИ СТВЕРДЖУВАЛИ, ЩО ВОНИ ПРОТИ СИСТЕМИ, ОДЯГАЮТЬ ФОРМУ І ПОЧИНАЮТЬ МАРШУВАТИ З ПОРТРЕТАМИ ЛІДЕРА, ЗНАЙТЕ, ЩО КІНЕЦЬ ВЖЕ БЛИЗЬКО. КОЛИ ЦІ ЗБРОЙНІ ФОРМУВАННЯ ЗЛИВАЮТЬСЯ З ОФІЦІЙНОЮ ПОЛІЦІЄЮ ТА ВІЙСЬКОВИМИ — ЦЕ КІНЕЦЬ.

7. Якщо ви озброєні, замисліться

За авторитарного режиму, як правило, існують спеціальні загони швидкого реагування, чиїм завданням є розгін протестуючих громадян, а також секретна поліція, якій доручають усунення незадоволених, незгодних та інших, які потрапляють до категорії ворогів.

У МИНУЛОМУ СИЛИ ЗЛА НЕОДНОРАЗОВО ЗАЛУЧАЛИ НА СВІЙ БІК СОЛДАТ І ПОЛІЦЕЙСЬКИХ — ОДНОГО ПРЕКРАСНОГО ДНЯ ТІ РОЗУМІЛИ, ЩО ЗАЙНЯТІ НЕ НАДТО ШЛЯХЕТНИМИ СПРАВАМИ. БУДЬТЕ ГОТОВІ ВЧАСНО СКАЗАТИ «НІ».

8. Опирайтесь

Можна відчувати незручність, коли доводиться говорити або робити щось відмінне від інших, але без цієї незручності немає свободи. Тих, хто не зігнувся, коли світ навколо них змінювався, ми згадуємо сьогодні із захопленням.

ХТОСЬ ПОВИНЕН ОПИРАТИСЯ. ЗГАДАЙТЕ РОЗУ ПАРКС. ВАРТО ПОКАЗАТИ ПРИКЛАД, І МАГІЧНИЙ СТАТУС-КВО ЗНИКНЕ — ІНШІ ПІДУТЬ ЗА ВАМИ.

9. Будьте уважними до своєї мови

Зусилля, необхідне для усвідомлення форми і сенсу того, що відбувається навколо, вимагає слів і понять. Коли ми повторюємо ті самі слова та фрази, що з'являються у щоденному медіапотоці, ми погоджуємося з відсутністю більш широких рамок.

УНИКАЙТЕ ФРАЗ, ЯКІ ПРОМОВЛЯЮТЬ УСІ. ВИГАДАЙТЕ ВЛАСНИЙ СПОСІБ ПОЯСНЮВАТИ І КОРИСТУЙТЕСЬ НИМ, НАВІТЬ АБИ ПОВІДОМИТИ ТЕ, ПРО ЩО КАЖУТЬ ВСІ ІНШІ. 

10. Вірте в істину

Ви підкоряєтеся тиранії, коли відмовляєтеся вбачати різницю між тим, що ви хочете почути, і тим, що є насправді. Ця відмова від реальності може здаватися природною і навіть приємною, але її результат - ваша поразка як особистості і, як наслідок, колапс будь-якої політичної системи, яка спирається на індивідуалізм. Постправда - це передфашизм.

НЕХТУВАННЯ ФАКТАМИ Є НЕХТУВАННЯМ СВОБОДОЮ. ЯКЩО ПРАВДИ НЕМАЄ, ТО НІХТО НЕ МОЖЕ КРИТИКУВАТИ ВЛАДУ, АДЖЕ ДЛЯ ЦЬОГО НЕМАЄ ЖОДНИХ ПІДСТАВ. ЯКЩО ПРАВДИ НЕМАЄ, ВСЕ НАВКОЛО — СПЕКТАКЛЬ. ЧИМ БІЛЬШИЙ ГАМАНЕЦЬ, ТИМ ЯСКРАВІШЕ ВИДОВИЩЕ.

11. Розслідуйте

Саме здатність розпізнавати факти робить людину особистістю, а наша колективна довіра до загального знання робить нас суспільством. 

РОЗБИРАЙТЕСЯ В УСЬОМУ САМІ. ЗВАЖАЙТЕ НА ТЕ, ЩО ЧАСТИНА ІНФОРМАЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ РОЗМІЩЕНА З НАМІРОМ НАШКОДИТИ ВАМ. СТАВТЕСЯ ВІДПОВІДАЛЬНО ДО ТЕМ, ЩО ЇХ ВИ ОБГОВОРЮЄТЕ З ІНШИМИ.

12. Дивіться у вічі та обмінюйтесь люб'язностями

Тиранічні режими виникали в Європі ХХ століття у різні часи та в різних місцях, але у спогадах їхніх жертв є одна зворушлива спільна риса. Будь-то фашистська Італія 1920-х, нацистська Німеччина 1930-х, Радянський Союз у роки Великого терору 1937-1938-х, люди, що жили в страху репресій, згадують стосунки з сусідами. Посмішка, потиск рук, слово вітання - банальні жести в нормальній ситуації - набували величезного значення.

ЦЕ НЕ ЛИШЕ ВВІЧЛИВІСТЬ. ЦЕ ОДНА З ТИХ РЕЧЕЙ, ЩО РОБЛЯТЬ ВАС ГРОМАДЯНИНОМ І ВІДПОВІДАЛЬНИМ ЧЛЕНОМ СУСПІЛЬСТВА. КРІМ ТОГО, ЦЕ СПОСІБ ПІДТРИМУВАТИ КОНТАКТ ЗІ СВОЄЮ ГРОМАДОЮ Й РУЙНУВАТИ СОЦІАЛЬНІ БАР'ЄРИ, СПОСІБ З'ЯСУВАТИ, КОМУ МОЖНА ДОВІРЯТИ, А КОМУ — НІ.

13. Практикуйте політику тілесності

Щоб опір став успішним, потрібно подолати два рубежі. По-перше, думка про необхідність змін повинна опанувати людьми з різних кіл, необов'язково в усьому згодних між собою. По-друге, люди повинні опинятися в місцях, відмінних від власного будинку, і серед груп людей, відмінних від їхніх друзів. Протест може організуватися через соцмережі, але ніщо не стає реальністю, доки не виллється на вулиці. Якщо тирани не бачать наслідків своїх дій у тривимірному світі, нічого не змінюється. Вибір на користь публічності залежить від можливості зберігати в недоторканності своє життя. Ми вільні, тільки якщо самі вирішуємо, коли ми на видноті, а коли ні.

ВЛАДІ ПОТРІБНО, АБИ ВАШЕ ТІЛО ВТОПАЛО У М'ЯКОМУ КРІСЛІ, А ВАШІ ЕМОЦІЇ ПОГЛИНАВ ЕКРАН. ВИЙДІТЬ НА ВУЛИЦЮ. ЗАВЕДІТЬ НОВИХ ДРУЗІВ І КРОКУЙТЕ РАЗОМ.

14. Вибудовуйте своє приватне життя

Те, що великий політичний мислитель Ханна Арендт називала тоталітаризмом, було не всесильною державою, а стиранням відмінностей між приватним життям та громадським. Ми вільні лише тоді, коли ми контролюємо те, що люди знають про нас, і те, за яких обставин вони про це дізнаються.

ПОГАНІ УРЯДИ ОБЕРНУТЬ ТЕ, ЩО ЇМ ПРО ВАС ВІДОМО, ПРОТИ ВАС. СПІЛКУЙТЕСЯ ОСОБИСТО. УНИКАЙТЕ БУДЬ-ЯКИХ ПРОБЛЕМ З ЗАКОНОМ. ТИРАНИ ШУКАЮТЬ ГАЧОК, НА ЯКИЙ ВАС МОЖНА ПІДВІСИТИ. НАМАГАЙТЕСЯ НЕ МАТИ ТАКИХ ГАЧКІВ.

15. Беріть участь у добрих справах

Коли ми думаємо про свободу, нам зазвичай спадає на думку протистояння між самотньою особистістю і потужною державою. Ми схильні вважати, що особистість має бути сильною, а державу треба тримати у межах. Але важливим елементом свободи є також вибір союзників, а важливим способом захисту свободи – активна підтримка групою своїх членів. Авторитарні режими відчувають велику неприязнь до ідеї вільних асоціацій та неурядових організацій.

ПРАЦЮЙТЕ В ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЯХ, ПОЛІТИЧНИХ І НЕПОЛІТИЧНИХ, ЯКІ ВІДБИВАЮТЬ ВАШІ ВЛАСНІ ПОГЛЯДИ НА ЖИТТЯ. ТАК ВИ ЗРОБИТЕ ВИБІР НА КОРИСТЬ ПІДТРИМКИ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА І ДОПОМОГИ ІНШИМ ЛЮДЯМ.

16. Навчайтеся у сусідів з інших країн

Закордонний паспорт не є капітуляцією. Навпаки, він робить нас вільнішими, оскільки дає можливість нового досвіду. Це дозволяє нам побачити, як інші люди, часом мудріші за нас, реагують на подібні проблеми.

ПІДТРИМУЙТЕ ВІДНОСИНИ ЗІ СВОЇМИ ДРУЗЯМИ ЗА КОРДОНОМ АБО ЗАВЕДІТЬ НОВИХ ДРУЗІВ В ІНШИХ КРАЇНАХ. ЖОДНА КРАЇНА НЕ МОЖЕ ПРОТИДІЯТИ АВТОРИТАРИЗМУ НАОДИНЦІ.

17. Звертайте увагу на небезпечні слова

Сучасні авторитарні режими, такі як Росія, використовують закони про «екстремізм» для переслідування тих, хто критикує їхню політику. Таким чином, під словом «екстремізм» можна розуміти практично все, що завгодно, крім того, що насправді є проявом екстремізму, - тиранії. Коли тирани говорять про «екстремізм», вони просто мають на увазі тих, хто перебуває поза мейнстрімом, оскільки в кожний конкретний момент вони самі визначають, що є мейнстрімом.

СЛІДКУЙТЕ ЗА ВЖИВАННЯМ СЛІВ «ЕКСТРЕМІЗМ» І «ТЕРОРИЗМ». БУДЬТЕ ПИЛЬНИМИ, КОЛИ ЧУЄТЕ ПРО «НАДЗВИЧАЙНЕ» І «ВИКЛЮЧНЕ». ОБУРЮЙТЕСЯ, КОЛИ МАНІПУЛЮЮТЬ ПАТРІОТИЧНИМ СЛОВНИКОМ.

18. Не втрачайте присутності духу, коли відбувається немислиме

Авторитарні правителі правлять за допомогою терору. Для нас урок полягає в тому, що природний страх і горе не повинні дозволити зруйнувати наші інститути. Сміливість не означає відсутності страху чи горя. Сміливість полягає у здатності відразу розпізнати ознаки управління за допомогою терору і в готовності протистояти йому, причому відразу після терористичної атаки - рівно тоді, коли це зробити найскладніше.

СУЧАСНА ТИРАНІЯ — ЦЕ УПРАВЛІННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕРРОРУ. КОЛИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ТЕРАКТ, ПАМ'ЯТАЙТЕ, ЩО АВТОРИТАРНИЙ УРЯД ВИКОРИСТОВУЄ ТАКІ ПОДІЇ ДЛЯ ЗОСЕРЕДЖЕННЯ ВЛАДИ. НЕСПОДІВАНА КАТАСТРОФА, ЩО ВИПРАВДОВУЄ СКАСУВАННЯ СИСТЕМИ СТРИМУВАНЬ І ПРОТИВАГ, РОЗПУСК ОПОЗИЦІЙНИХ ПАРТІЙ, ПРИЗУПИНЕННЯ СВОБОДИ СЛОВА І ПРАВА НА БЕЗПРИСТРАСНИЙ СУД — ЦЕ СТАРИЙ ТРЮК З ГІТЛЕРІВСЬКОГО ПІДРУЧНИКА.

19. Будьте патріотами

Патріотизм передбачає служіння своїй країні. Патріот має універсальні цінності, стандарти, за якими він судить свою націю, завжди бажаючи їй добра — і бажаючи, щоб вона стала кращою.

ПОКАЖІТЬ МАЙБУТНІМ ПОКОЛІННЯМ ДОБРИЙ ПРИКЛАД. ЇМ ЦЕ ЗНАДОБИТЬСЯ.

20. Будьте відважними

ЯКЩО НІХТО З НАС НЕ ГОТОВИЙ ПОМЕРТИ ЗА СВОБОДУ, МИ ВСІ ПОМРЕМО ПРИ ТИРАНІЇ.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати