Гільєрмо О`Доннелл "Делегативна демократія"

27.03.2020

«Делегативна демократія» (1991) - відома стаття аргентинського політолога Гільєрмо О`Доннелла, в якій автор досліджує особливості функціонування демократичного режиму перехідного (посттоталітарного) періоду.

Центральне поняття даної роботи - «делегативна демократія», яким О'Доннелл позначає такий тип політичного режиму, за яким влада глави держави, обраного всенародно за загальновизнаними демократичними процедурами, не обмежена політичними інститутами. Така неінституціональна демократія, яка характерна для багатьох посттоталітарних політичних режимів, за думкою автора, може виступати основою для другого демократичного транзиту - переходу до інституціоналізованого демократичного режиму.

О'Доннелл відзначає, що, на відміну від інституціоналізованої, делегативна демократія ґрунтується на передумові, що перемога на президентських виборах надає право переможцеві управляти країною за своїм розсудом, будучи обмеженим «лише обставинами існуючих владних відносин і визначеним конституцією строком перебування при владі».

О'Доннелл підкреслює, що вибори в країнах делегативної демократії завжди пов'язані з великими емоціями і високими ставками: «кандидати змагаються за можливість управляти країною практично без обмежень, крім тих, що випливають з інституціоналізованих владних відносин». Після виборів виборці перетворюються на пасивних спостерігачів за діями президента. У такому ж становищі, за О'Доннеллом, знаходяться всі політичні сили в країні, адже в державах делегативної демократії президент, як правило, не співвідносить себе з жодною з політичних партій, виступаючи «втіленням всіх націй», лідером, який повинен «зціляти» націю, поєднуючи її розрізнені частини в єдине ціле. Будь-яка протидія «обраному лідерові» з боку парламенту, політичних партій, громадян повністю ігнорується - президент ізолює себе від більшості політичних інститутів. Таким чином, зникає такий найважливіший вимір демократії, як представництво й підзвітність, тобто наявність межі між суспільними й приватними інтересами тих, хто знаходиться при владі.

О'ДОННЕЛЛ (O'Donnell), Гільєрмо (1936-2011) - аргентинський політолог, з кінця 1970-х рр. - у США. Автор низки праць про особливості «авторитарно-бюрократичної держави», проблеми та форми переходу до демократії. Досліджував процеси демократизації у Латинській Америці. Головні праці - "Питання демократичної консолідації" (1982); "Стадії виходу з авторитарного правління" (разом з Філіпом Шміттером, 1986); "Бідність і нерівність у Латинській Америці" (1988); "Якість демократії" (2004).

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати