Георг В. Ф. Гегель "Філософія права"

22.03.2020

«Філософія права» («Нариси філософії права. Природне право і наука про державу в нарисах»)(1821) - відома праця видатного представника німецької класичної філософії Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля, присвячена аналізу співвідношення держави і громадянського суспільства.

Питання співвідношення громадянського суспільства і держави розглядається Гегелем у взаємозв'язку з соціально-економічною сферою і політикою.

За Гегелем, громадянське суспільство є елементом держави, який з'являється лише в сучасному світі. «Якщо державу представляють як єдність різних осіб, - відзначав Гегель, - як єдність, що є лише спільністю, то мають на увазі лише визначення громадянського суспільства». Громадянське суспільство характеризується, насамперед, існуванням власності, промисловості, торгівлі, тобто самостійною економічною сферою, у той час як держава виступає сферою діяльності політичної.

Гегель зазначає, що громадянське суспільство містить у собі три моменти:

  • опосередкування потреби й задоволення одиничного за допомогою його праці та за допомогою праці й задоволення потреб усіх інших, систему потреб;
  • дійсність свободи, захист власності за допомогою правосуддя;
  • турбота про запобігання випадковості, яка залишається в цих системах, увага до власного інтересу як до загального за допомогою поліції та корпорацій.

«Заповідь права є такою: будь особою й поважай інших осіб"... 

ГЕГЕЛЬ (Hegel),Георг Вільгельм Фрідріх (1770-1831) - видатний представник німецької класичної філософії, засновник діалектики. Важливе місце в політичній теорії Гегеля займає концепція про громадянське суспільство і правову державу, які розглядаються у взаємозв'язку із соціально-економічною сферою та політикою. Основні праці: "Феноменологія духу" (1807), "Філософія права" (1821).

"У громадянському суспільстві кожний для себе є ціль, всі інші суть для нього ніщо. Але без співвідношення з іншими він не може досягти своїх цілей; ці інші суть засоби для його особливих цілей».

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати