Георг В. Ф. Гегель "Філософія права"
«Філософія права» («Нариси філософії права. Природне право і наука про державу в нарисах»)(1821) - відома праця видатного представника німецької класичної філософії Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля, присвячена аналізу співвідношення держави і громадянського суспільства.
Питання співвідношення громадянського суспільства і держави розглядається Гегелем у взаємозв'язку з соціально-економічною сферою і політикою.
За Гегелем, громадянське суспільство є елементом держави, який з'являється лише в сучасному світі. «Якщо державу представляють як єдність різних осіб, - відзначав Гегель, - як єдність, що є лише спільністю, то мають на увазі лише визначення громадянського суспільства». Громадянське суспільство характеризується, насамперед, існуванням власності, промисловості, торгівлі, тобто самостійною економічною сферою, у той час як держава виступає сферою діяльності політичної.
Гегель зазначає, що громадянське суспільство містить у собі три моменти:
- опосередкування потреби й задоволення одиничного за допомогою його праці та за допомогою праці й задоволення потреб усіх інших, систему потреб;
- дійсність свободи, захист власності за допомогою правосуддя;
- турбота про запобігання випадковості, яка залишається в цих системах, увага до власного інтересу як до загального за допомогою поліції та корпорацій.
«Заповідь права є такою: будь особою й поважай інших осіб"...
ГЕГЕЛЬ (Hegel),Георг Вільгельм Фрідріх (1770-1831) - видатний представник німецької класичної філософії, засновник діалектики. Важливе місце в політичній теорії Гегеля займає концепція про громадянське суспільство і правову державу, які розглядаються у взаємозв'язку із соціально-економічною сферою та політикою. Основні праці: "Феноменологія духу" (1807), "Філософія права" (1821).
"У громадянському суспільстві кожний для себе є ціль, всі інші суть для нього ніщо. Але без співвідношення з іншими він не може досягти своїх цілей; ці інші суть засоби для його особливих цілей».