Філіп Шміттер, Гільєрмо О’Доннел "Стадії виходу з авторитарного правління"
«Стадії виходу з авторитарного правління: обережні висновки про сумнівні демократії» (1986) - відома робота американських політологів Філіпа Шміттера та Гільєрмо О'Доннела, присвячена дослідженню процесу демократизації.
ШМІТТЕР (Schmitter), Філіп (1936) - американський політолог, творець теорії неокорпоративізму, дослідник моделей переходу до демократії й інституціональних аспектів сучасних політичних систем. Основні роботи: "Стадії виходу з авторитарного правління" (разом з Г. О'Доннелом, 1986); "Неокорпоративізм" (1992); "Як демократизувати Європейський Союз... і навіщо? " (2000).
О'ДОННЕЛЛ O'Donnell), Гільєрмо (1936-2011) - аргентинський політолог, з кінця 1970-х рр. - у США. Автор низки праць про "авторитарно-бюрократичні держави", особливості переходу до демократії. Досліджував процеси демократизації у Латинській Америці. Головні праці - "Питання демократичної консолідації" (1982); "Стадії виходу з авторитарного правління" (разом з Ф. Шміттером, 1986); "Бідність і нерівність у Латинській Америці" (1988); "Якість демократії" (2004).
Перехід від авторитаризму до демократії вчені представляють як процес, що має три основні стадії:
- лібералізація режиму;
- демократизація режиму;
- ресоціалізація громадян.
Основними акторами процесу демократизації є авторитарна політична еліта та конфронтуюча з нею контреліта. Взаємини між цими автономними суб'єктами політичних відносин (що взаємодіють між собою, але переслідують власні інтереси) визначаються «тимчасовими угодами» і «довгостроковими пактами», відповідно до яких встановлюються прийнятні для всіх способи й методи вирішення проблем, виявляються «переможці» і «переможені».
Стадія лібералізації режиму передбачає побудову так званої «опікунської демократії», за якою встановлення демократичних свобод відбувається під контролем («опікою») старого, авторитарного апарату влади (найчастіше за умов військового авторитарного режиму).
Стадія демократизації передбачає інституціоналізацію демократії - внаслідок «пактів» та «угод» замість авторитарної системи влади створюються нові політичні інститути, вводяться демократичні процедури (насамперед - конкурентні вибори) та правила.
Стадія ресоціалізації громадян передбачає закріплення й засвоєння населенням держави нових демократичних цінностей, норм і моделей поведінки.