Зиґмунд Фройд "Психологія мас"

23.03.2020

«Психологія мас і аналіз людського «Я» (1921) - праця видатного австрійського вченого, засновника психоаналізу Зиґмунда Фройда, присвячена соціально-психологічному аналізу масових спільнот. 

Застосовуючи положення психоаналізу у дослідженні соціальних процесів і явищ, Фройд аналізує соціально-психологічні ефекти, що виникають у масі.

Згідно із Фройдом, у кожній людині присутній певний «феномен юрби» - пробудження подавлених інстинктів особистості внаслідок перебування в масі, що призводить до перетворення особистості на складову частину юрби.

Фройд розглядає феномен «масової свідомості» на прикладі штучних мас - церкви та армії (що передбачають вищу ідею, абсолютного лідера, а також наявність зовнішнього примусу). Вчений стверджує, що в таких масових спільнотах пробуджуються соціально-психологічні механізми «первісної орди» - зникнення індивідуальності, афективність, зниження інтелекту та ін.

"Маси ніколи не знали спраги істини. Вони вимагають ілюзій, від яких вони не можуть відмовитися".

"Маса - це слухняна юрба, що не може жити без володаря. Вона має настільки сильний потяг до покори, що інстинктивно підкоряється тому, хто проголошує себе її володарем".

ФРОЙД (Freud), Зиґмунд (1856-1939) - видатний австрійський вчений, засновник психоаналізу, принципи якого згодом були застосовані у соціальній філософії, культурології, соціології, політичній науці. Автор великої кількості наукових праць. Серед основних - "Тлумачення сновидінь" (1900); "Роздуми про війну та смерть" (1915); "Вступ лекцій до психоаналізу" (1917); "Психологія мас і аналіз Я людини" (1921); "Я і Воно" (1923); "Чому війна"? (1933) та ін.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати