Деніс Медоуз "Межі росту. 30 років потому"

29.03.2020

«Межі росту. 30 років потому» (2005) - робота американського вченого, члена Римського клубу Деніса Медоуза, присвячена пошуку шляхів запобігання екологічної катастрофи. Книга, що написана у співавторстві з Д. Л. Медоуз та І. Рандерсом, є продовженням знаменитої доповіді Римському клубові «Межі росту» (1972) та роботи «За межами росту: глобальна катастрофа чи стабільне майбутнє?» (1992). Книга увійшла до десятки найвпливовіших праць про навколишнє середовище XX ст. і отримала премію Миру.

У своєму дослідженні автори застосовують метод системного аналізу для вивчення закономірностей використання природних ресурсів, проблем демографії, стану здоров'я населення. У даній роботі відображені результати досліджень, проведених у галузі захисту навколишнього середовища за 30 років (з виходу роботи "Межі росту", у якій була здійснена спроба змоделювати можливі шляхи розвитку цивілізації в умовах загострення глобальних проблем людства).

Автори в черговий раз підкреслюють очевидний факт, що глобальні проблеми, які впливають на всіх жителів Землі, можуть бути вирішені тільки шляхом колективного співробітництва всього людства. До основних проблем, які кидають виклик людству на початку ХХІ ст., вчені відносять зміну клімату, спустошення рибних запасів світового океану, контроль за ядерними озброєннями та озонову проблему.

За Медоузом, якщо 30 років тому серед основних загроз людству виділялися такі планетарні проблеми, як забруднення навколишнього середовища, вичерпність природних ресурсів, демографічна проблема та урбанізація, то на початку ХХІ ст. однією з найважливіших проблем в екологічній сфері є глобальна зміна клімату. «Те, що клімат змінюється, - підкреслює вчений, - це науково обґрунтований факт. Частково ці зміни пов'язані із антропогенною діяльністю, тобто діяльністю самої людини. У зв'язку із глобальним потеплінням нам доведеться зіштовхнутися з великими змінами в цій системі та з великими руйнуваннями». Головний висновок, який, на думку вченого, необхідно зробити людству сьогодні, полягає в тому, щоб почати діяти якомога раніше. Кіотський протокол автор розглядає лише як «перший крок об'єднаного людства у вирішенні зазначеної проблеми». 

МЕДОУЗ (Meadows), Денніс (1942) - американський вчений, кібернетик, фахівець у галузі системної динаміки, член Римського клубу. У центрі досліджень - питання про характер динаміки світової економіки, вивчення факторів, здатних вплинути на навколишнє середовище, призвести світ до екологічної катастрофи. У 1972 р. в знаменитій доповіді Римському клубу «Межі росту» (співавтори Д. Медоуз, Й. Рандерс) окреслив жахливу картину можливого майбутнього земної цивілізації. У 1992 р. Медоуз публікує роботу «За межами росту: глобальна катастрофа або стабільне майбутнє?», в якій представляє реальні механізми, що дозволять людству уникнути екологічної катастрофи.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати