Чарльз Райт Міллс "Пануюча еліта"

24.03.2020

«Пануюча еліта» (1959) - відома робота американського соціолога, представника ліволіберальної течії в теорії політичної еліти Чарльза Райта Міллса, присвячена розробці оригінальної теорії політичних еліт.

Концепція пануючої еліти, розроблена Ч. Р. Міллсом у даній роботі, за своїм ідейним змістом (визначенням структури еліти, її ролі в житті суспільства, співвідношенням з демократичними принципами організації влади) є прямою протилежністю теоріям демократичного елітизму та плюралізму еліт.

Критикуючи ідеї плюралістичного елітизму, вчений вважає головною елітоутворюючою ознакою не видатні індивідуальні якості, а володіння певними командними позиціями. Таким чином, Міллс виходить із визначення еліти як групи людей, що займають ключові посади в найбільш значимих для суспільства інститутах - політичному, економічному та військовому.

З точки зору Міллса, можливості демократичних інститутів (виборів, референдумів та ін.) виявляються на практиці вкрай обмеженими - правляча еліта, займаючи всі важливі пости в державі, намагається не допустити маси до реальної участі в політиці.

МІЛЛС (Mills), Чарльз Райт (1916-1962) - американський соціолог, критик антидемократичних тенденцій у внутрішній і зовнішній політиці США, представник ліволіберальної течії в теорії політичної еліти. Основні праці - "Пануюча еліта" (1956); "Причини третьої світової війни" (1958); "Соціологічне уявлення" (1959).

"Правляча еліта складається з людей, які займають такі позиції, що дають їм можливість піднятися над середовищем звичайних людей і приймати рішення, котрі мають великі наслідки... Це зумовлено тим, що вони керують найважливішими ієрархічними інститутами та організаціями сучасного суспільства... Вони займають у соціальній системі стратегічні командні пункти, в яких зосереджені влада, багатство й популярність. " 

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати