Адам Пшеворський "Демократія і ринок"

28.03.2020

«Демократія і ринок. Політичні та економічні реформи у Східній Європі і Латинській Америці» (1991) -праця американського політолога Адама Пшеворського, присвячена аналізу проблем переходу політичних систем від авторитаризму до демократії.

У своїй роботі автор відомого міжнародного проекту "Переходи від авторитаризму до демократії" (аналіз особливостей переходу від авторитаризму до демократії у Південній Європі і Латинській Америці), в межах транзитологічного підходу розглядає основні проблеми, що виникають на шляху демократизації політичного режиму.

Транзитологічна модель Пшеворського складається з двох основних етапів: лібералізації та демократизації. Остання, у свою чергу, також поділяється на дві стадії - стадію «вивільнення з-під авторитарного режиму» і стадію «конституювання демократичного правління».

Етап лібералізації характеризується надзвичайною нестабільністю. За словами Пшеворського, демократія тут сприймається як «панування невизначеності». Саме невизначеність є тією загрозою, що може стати вирішальною у визначенні долі демократії. Попереджаючи про спокусу повернутися до простої і чіткої авторитарної (тоталітарної) моделі управління, вчений стверджує, що «демократія й потрібна саме тому, що ми не можемо домовитися». Тільки в авторитарних системах не буває конфліктів. Демократія - лише «система врегулювання конфліктів, що обходиться без вбивств; це система, у якій є розбіжності, конфлікти, переможці та переможені».

На етапі демократизації Пшеворський відзначає два можливі рівні виникнення конфліктів: між прихильниками й супротивниками автократії, і між самими демократичним силами за кращі місця в майбутній політичній системі. Ця ситуація породжує наступну дилему: для того, щоб прийти до демократії, антиавтократичні сили мають об'єднатися у боротьбі проти авторитаризму, але щоб перемогти в умовах демократії, вони повинні конкурувати між собою. 

ПШЕВОРСЬКИЙ (Przeworski), Адам (1940) - американський політолог польського походження. У центрі наукових інтересів - проблеми демократії, транзитології, методології транснаціональних досліджень. Учасник міжнародного проекту "Переходи від авторитаризму до демократії" (аналіз особливостей переходу від авторитаризму до демократії в Південній Європі й Латинській Америці), проведеного в Університеті Дж. Гопкінса (США). Основні роботи: "Капіталізм і соціал-демократія" (1985); "Демократія йринок. Політичні й економічні реформи в Східній Європі та Латинській Америці" (1991).

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати